מחפשים

ברכה

איכותית? אצלינו תמצאו מגוון רחב של ברכות ליום ההולדת ולאירועים מכל הסוגים.

בלוג אודות חג השבועות

אודות חג השבועות


חג השבועות הוא החג השני מבין משלושת הרגלים (פסח, שבועות, וסוכות). לחג מסורת ארוכת שנים עוד מתקופתו של משה.

שמות רבים מעטרים את החג, השמות היותר מוכרים: חג הבכורים, חג מתן תורה, חג הקציר, השמות הפחות נפוצים: חג החמישים ויום הקהל. חג זה הוא היחיד שתאריכו לא מופיע במקרא, כן כתוב במקרא שהחג ייחגג 50 יום אחרי חו"ל המועד או שבעה שבועות אחרי חו"ל המועד ומכאן גם שם החג. לחג השבועות יש ברכות לחג רבות ומגוונות, בבית ישראל נהוג ללבוש בחג בגדים לבנים ואחת מהברכות היותר מקובלות בעקבות לבוש הבגדים הלבנים היא ברכת שבועות של התחלות חדשות, חג של התחדשות, חג של טוהר.

לחג השבועות יש מנהגים רבים היותר בולטים הם אכילת מוצרי גבינה קריאת תורה כל הלילה והבאת ביכורים. בחג נהוג לאכול דברי חלב, וזה בגלל סיבה עיקרית אחת אותה אנו יכולים למצוא במקרא:  ציווי בתורה שלעם היהודי אסור "לבשל גדי בחלב אימו" והעם היהודי נצווה להפריד בין חלב לבשר, מכיוון שלא היה להם כלים כשרים החליטו לאכול מוצרי חלב ומנהג זה נשמר עד עצם היום הזה. בנוסף למנהג זה ומנהגים נוספים כמו ברכות לשבועות, כפי שצוין נהוג גם בחג לקרוא תורה כל הלילה, לילה זה נקרא תיקון ליל השבועות, לפי הסבר העם היהודי נרדמו ולא התעוררו למתן תורה, ומשה היה צריך להעיר אותם. כתיקון למעשה התקבל המנהג ללמוד תורה כל הלילה ולהישאר ערים בבוקר לקבל את מתן התורה.

מנהג נוסף שראוי לציין אותו אבל כבר אינו מתבצע באופן מלא בבית ישראל הוא קישוט הבית והבאת ביכורים, בתחילת דרכו של העם היהודי היה נהוג להביא ולהציב בבית ישראל ובבתי הכנסת עצים וצמחים על מנת להגיע להרמוניה מלאה עם הטבע, אך רבנים ביטלו את המנהג של הבאת עצים  בטענה שהעצים מזכירים את חג המולד של הנוצרים. דבר אחד נשאר מאותו מנהג וזה ברכות לשבועות ובכלל ברכות צמיחה ופריחה.

אנו יכולים ליראות מנהג אחד נוסף מאוד מקובל אצל בית ישראל, שכל הורה כל סבא כל סבתא וכל ילד מכירים וזהו הנוהג לשפוך מים אחד על השני בחג, ראוי לציין שבמקרא לא רשום שום דבר שקשור למנהג זה, וזהו מנהג שהתפתח עם השנים, כל אחד מאיתנו נזכר איך הוא היה שופך מים ואיך הוא היה נרטב, ואיך החיוך של כל אדם הרואה את הדבר מתפתח ומתרחב ואושר ממלא את פני האדם. לא נותר לנו אלא לברך את בית ישראל עם ברכה לשבועות אולי המקובלת ביותר, שנדע רק אושר כיף והנאה ושמחה. חג שמח לכולם.